Giriş

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı

Tohum Otizm, Türkiye’de otizm spektrum bozukluğu olan çocukların erken tanılanması ve tanısı konan çocukların ve ailelerinin sağlık, eğitim, meslek edinimi, istihdam, bağımsız yaşam ve kaynaştırma gereksinimlerinin dünya standartlarında karşılanması için çalışmalarını sürdürmektedir.

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı

Tohum Otizm, Türkiye’de otizm spektrum bozukluğu olan çocukların erken tanılanması ve tanısı konan çocukların ve ailelerinin sağlık, eğitim, meslek edinimi, istihdam, bağımsız yaşam ve kaynaştırma gereksinimlerinin dünya standartlarında karşılanması için çalışmalarını sürdürmektedir.

İyilik Kazansın
Nasıl Çalışır?

1. İyilik Kazansın’a Kayıt Olun

1. İyilik Kazansın'a Kayıt Olun

Destek olmak istediğiniz sivil toplum kuruluşunu seçin ve kayıt olun.

2. Mağaza Seçin

2. Mağaza Seçin

200'den fazla online mağaza arasından alışveriş yapmak istediğiniz mağazayı seçin ve o mağazanın websitesine yönlenin.

3. İhtiyacınız olanı alın

3. İhtiyacınız olanı alın

İhtiyacınız olan ürün yada hizmeti seçtiğiniz online mağaza üzerinden satın alın.

4. İyilik Kazansın

4. İyilik Kazansın

Alışverişinizi tamamladıktan sonra İyilik Kazansın'dan gelecek onay emailini bekleyin. Net sepet tutarınız üzerinden oluşacak destek miktarını seçtiğiniz sivil toplum kuruluşuna aktaralım.

Destek Olmaya Başla

KULLANICI YORUMLARI

İyilik Kazansın’ı kullanarak internet alışverişlerini sivil toplum kuruluşları için desteğe dönüştüren kişilerin yorumlarından bazıları:

İyilik Kazansın sayesinde ilk defa bir Sivil Toplum Kuruluşu’na destek oldum ve çok iyi hissettim.

Bundan sonra tüm internet alışverişlerimi iyiliğe dönüştüreceğim.

İhtiyacı olanlara destek olmak ve başkalarının hayatlarında fark yaratabilmek çok güzel bir his.

Uzun zamandır Tohum gönüllüsüyüm. İnternetten yaptığım alışverişler sayesinde de destek olabileceğimi öğrendiğimde çok mutlu oldum.

DESTEK OLMAYA HEMEN BAŞLA

200‘den fazla mağaza, 200‘den fazla destek olma şansı

Destek Olmaya Başla


TOHUM OTİZM VAKFI

15 Nisan 2003 tarihinde Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, ‘otizm spektrum bozukluğu’ olan çocuklara tanı konulması, özel eğitiminin sağlanıp topluma kazandırılması ve bunların yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir vakıf olarak kurulmuştur.


Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı sanılmaktadır.


Otizm Nedir?

Genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve ömür boyu devam eden, çevreyle uygun ilişki kuramamasına sebep olan, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan, beynin gelişimini etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu belirtiler otizmi, daha hafif seyreden Otizm spektrum bozukluğundan ayırır.


Tohum Otizm Vakfı Ne yapar?

Çağdaş toplum koşullarında yaşamlarını sürdürebilmeleri için bilgi ve destek gereksinimlerinin karşılanması,

1.Eğitmen kadrolarının yetiştirilmesi, eğitim ve araştırma yapılmasının sağlanması,

2.Özel eğitim ve kaynaştırma alanlarında, ilişkili meslek dallarında kapasitenin artırılması ve eksik meslek elemanlarının Türkiye’ye kazandırılması yönünde çalışılması,

3.Ülke çapında yürütülen sağlık ve eğitim hizmetlerinin desteklenmesi ve iyileştirilmesi,

4.Meslek edindirme, bağımsız yaşam ve sosyal yaşam imkanlarının desteklenmesi ve geliştirilmesi

5.Savunu çalışmaları ile yasal düzenlemelerin ve politikaların iyileştirilmesine yönelik çalışmaların yapılması,

6.Bilinçli bir kamuoyunun oluşturulması,

7.Amacına yönelik çalışmalarda diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşları ile etkin iş birlikleri yapılması,

8.OSB konusunda tarama, ayrıntılı değerlendirme ve tanılama süreçlerinin dünya standartlarına getirilmesi ve ülke çapında yaygınlaştırılması,

9.OSB olan çocukların erken yoğun özel eğitim almaları, en az kısıtlayıcı eğitim ortamından yaşamın tüm evrelerinde kaynaştırmaya kadar tüm gereksinimlerinin karşılanması için kapasite oluşturulması,

10.OSB olan çocukların, gençlerin eğitiminde PCDI programları uygulanarak model okul oluşturulması ve programların ülke genelinde yaygınlaştırılmasının sağlanmasıgibi birçok faaliyet sürdürmektedir.

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nda değerlendirme hizmetleri, eğitimci yetiştirme programları, kütüphane hizmetleri sunulmakta; bilimsel çalışmalar, yaygınlaştırma çalışmaları yapıyor. Okula başvuran öğrenciler değerlendirme sonrası ücretsiz ya da farklı oranlarda aldıkları burs ile eğitim alabilmektedir. Aynı zamanda Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nda kendini geliştirmek isteyen lisans ve lisansüstü öğrencilerine staj ve danışmanlık hizmetleri eğitim-öğretim yılının güz ve bahar dönemlerinde sunulmaktadır.


Doğan her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya gelmektedir.